Moje dzieci bawiły się w odkrycia archeologiczne. Jak to w zabawie, najpierw trzeba było stworzyć to, co później miało zostać odkryte. Tym razem były to tajemnicze rysunki na kamieniach. W grocie Lascaux we Francji odkrycia dokonali przypadkowi chłopcy, tak u nas „przypadkowego” odkrycia dokonała grupa „Playmo” (ulubione ludziki znanej marki podróżujące z nami na każde wakacje). Odkrycie to stało się wielką atrakcją turystyczną w naszym ogrodzie.
Rysunki na kamieniach w dzisiejszym wpisie zostały wykonane markerami akrylowymi, które dobrze kryją różne powierzchnie, w tym kamień. Na kamieniach można równie dobrze malować, albo rysować pastelami olejowymi.
Inspiracją powstania wpisu są malowidła i ryty w jaskini Lascaux we Francji – opis podołałem poniżej. Jeżeli chcecie zobaczyć zdjęcia jaskini (a polecam, bo będziecie się o tym uczyć na plastyce), to możecie je znaleźć w internecie.
Lascaux to jaskinia w Akwitanii we Francji, w której w 1940 roku odkryto rysunki i malowidła wykonane na ścianach w okresie paleolitu. Wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jaskinia została przypadkowo odkryta w roku 1940 przez czterech chłopców. Czas powstania malowideł określany jest na wczesny okres (17 000 – 15 000 lat p.n.e.). Na około 150 metrach korytarzy umieszczonych jest około 150 malowideł i ponad 15 000 rytów naskalnych. Naskalne rysunki przedstawiają głównie zwierzęta roślinożerne (jelenie, byki, żubry i konie). Szczególnie interesująca jest tak zwana Sala Byków, którą znacie zapewnienie z podręczników do plastyki.
Archeologia – nauka, której celem jest odtwarzanie społecznej i kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich. Wikipedia